Arhavi Dikyamaç Köyü

Yaşam Tarzı Müzesi

Ayrıntılar

2. Dikyamaç Köyü Kültür Sanat ve Yaşam Tarzı Festivali

23 Ağustos 2018

 

 

 

Değerli Dikyamaçlılar, Arhavililer

Örf adet ve geleneklerimizi yaşatmanın ve bunları çocuklarımıza aktarabilmenin en iyi yolu memleketi ziyaret etmek ve bu amaçla düzenlenen festivallere katılmaktır. Bunu sağlayabilmek için dernek olarak her yıl değişik konuda yarışmaların bulunduğu  festival düzenlemekteyiz.

2. Dikyamaç Köyü Kültür Sanat ve Yaşam Tarzı Festivali 23 Ağustos 2018 günü köy meydanında yapılacaktır. Festival içinde düzenlenecek bu yılki yarışmanın konusu olarak geleneksel yemeklerimiz seçilmiştir. Bunlar arasında Laz böreği, Lahana Sarması, Hamsili Ekmek yanında Unutulan yemeklerimiz de yer almaktadır. Böylece geleneksel yemeklerimizin yapılması teşfik edilecek, ayrıca geçmişte yapılan ancak günümüzde unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimiz de gün ışığına çıkarılacak ve  yeni nesillere kazandırılacaktır.

Festivallerin hazırlanması çok emek ister.  Derneğimiz olarak bu hazırlıkları yapıyoruz.  Bu yılki Festival etkinliğimize kültür bakanlığı desteğini alamadığımız için maddi desteğe de ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu amaçla bir destek fonu oluşturulmuş olup ilgili banka hesap numarası  aşağıda verilmiştir.  1000 TL ve üzeri destek verenler festivalimiz tanıtım afişlerinde teşekkür edilecektir.

Festivalle ilgili afiş broşür ve davetiye ekte sunulmaktadır.

Bu yılkı yarışma ve festivale hepinizin katılımını  bekliyoruz. 

Saygı ve sevgilerimizle.

 

Dikyamaçder

Yönetim Kurulu adına

Başkan; Prof. Dr. Maksut COŞKUN

 


 

Müzemiz

Dikyamaç Köyü (Karparna) Yaşam Tarzı Müzesi - Arhavi / Artvin

Dikyamaç Köyü ve çevresinde bulunan köylerin geçmişine ışık tutan eserlerin sergilendiği ve bölgenin ilk ve tek yaşam tarzı müzesi olarak faaliyet gösteren “Dikyamaç Köyü (Kamparna) Yaşam Tarzı Müzesi”nde, geleneksel yaşamın konu edildiği el sanatları ve yöre halkının evlerinde kullandıkları ve bulundurdukları araç ve gereçler sergilenmektedir.

Müze, geçmişten günümüze dek kültürel yaşamın bütün unsurlarını barındırmaktadır. Eski köy evlerindeki el sanatları, günlük yaşamda kullanılan birbirinden ilginç materyaller, geleneksel kıyafetler bulunan ve turizme önemli katkı sağlayacak müze, bölgeye gelecek yerli ya da yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Artvin’in ilk müzesi olan bu etnografik müzeye gerek Dikyamaç Köyü, gerekse civar köylerimizin insanları büyük ilgi göstermiş ve kısa sürede yüzlerce tarihi değeri olan etnografik eserler müzeye bağışlanmıştır.

Dikyamaç Köyü

Dikyamaç Köyü Arhavi’nin en eski yerleşimi olan ve Türkiye’nin en çok yağış alan ana köylerinden biridir. Dikyamaç Köyünün eski adı Kamparona (Kampara tarlası = Mürverlik) olup, daha sonra sadeleştirilerek Kamparna ismini almıştır. Dikyamaç Köyünün tarihi ile ilgili net bilgilere sahip olmamamıza rağmen Orçi adıyla tanınan en eski 3 köyden biri olduğu bilinmektedir. Köy mezarlığında bulunan mezar taşlarında yer alan Hicri - 1215 (Miladi - 1800) yılı köyümüzün tam tarihini yansıtmamaktadır. Osmanlı dönemi öncesine ait olduğu düşünülen büyük toprak küplerin köyde bulunuşu köy tarihinin 1400 lü yıllara kadar indiğini ve köyün 500 - 600 yıllık bir tarihi geçmişinin bulunduğunu göstermektedir. Dikyamaç köyü camisinin yapım tarihi 1894 tür. Yine köyümüze yakın olan kemer köprünün ise 400 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır.

 • Nasıl ulaşılır?

  Dikyamaç Köyü Civarı Yaşam Tarzı Müzesi’ne Arhavi, Kavak, Konaklı, Kemer Köprü, Güneşli Köyleri üzerinden yaklaşık olarak 23 dakikada (14 km) ulaşılabilir. Bunun yanında Arhavi, Kavak, Çifte Köprü, Ortacalar köyleri (17 km, 30 dak.) yolu izlenerek de müze ziyaret edilebilir. Müzeye gelenler aynı yolu izleyerek geri dönebilecekleri gibi, ring yaparak geri dönmeleri de mümkündür.

 • Neler var?

  Müzeye Kazandırılan bazı etnografik ürünlere; Beşik (Onçeli), Pileki (Gresta), Hedik, Kömür Ütüsü, Ahşap Tekneler (Sarğa), Ahşap Ölçü Kapları (Orsai), El Sanatlarında Kullanılan Aletler, Keremuli, Gudeli, Arşın, Kepçeler (Kopa), Pufrengi, Kapanlar, Bakır Kaplar, Taşçı Semeri, Demirci Körüğü, Değişik Elekler, Bakır Siniler, Gazyağı Lambaları, Sepetler (Tikina), Sandalyeler (Orzo), Küçük Sepetler (Ğençkeli) ve el değirmeni, örnek olarak verilebilir.

 • Nasıl yapıldı?

  Müze binası önceleri 2 iki sınıflı bir ilkokul binası idi. Bina restore edilip tam bir müze görünümüne dönüştürüldü. Müzenin ilk kısmının 2012 yılında açılması ile mevcut binanın yeterli olmadığı görülmüş, ikinci Müze ve Sosyal Tesisler (Köy Konağı) binası inşa edilmiştir. Her iki binanın inşaatı ve restorasyonu için gerekli tüm destek Müzenin kurucusu Dikyamaç Köyü doğumlu Mak. Yük. Müh. Naim ÖZKAZANÇ tarafından sağlanmıştır.

Müzemiz ile ilgili son haberler

 • 1.Dikyamaç Köyü Kültür, Sanat Ve Yaşam Tarzı Festivali

  1.Dikyamaç Köyü Kültür, Sanat ve Yaşam Tarzı festivali ilçemiz Dikyamaç Köyünde geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Bu yıl ilki yapılan festivale Artvin Vali Vekili Önder Coşkun, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Arhavi Kaymakamı Şeref Aydın, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, siyasi parti temsilcileri, köy muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  Devamını oku...
 • Naim Özkazanç El Sanatları Yarışması Sonuçlandı

  İlçemizin yetiştirdiği çok değerli iş adamlarından merhum Naim Özkazanç anısına düzenlenen ve Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi’nin tanıtımını yapmak ve öğrencilerin müzeye olan ilgisini arttırmak amacıyla Prof. Dr. Maksut Coşkun önderliğinde düzenlenen “El Sanatları Yarışması” sonuçlandı. Arhavi Kaymakamlığı, Arhavi Belediyesi, Arhavi Dikyamaç Köyü Muhtarlığı ve Dikyamaç Köyü Kalkındırma, Eğitim, Kültür, Turizm ve Müze Geliştirme Derneği tarafından koordine edilen  yarışmada dereceye girenler için düzenlenen program Arhavi Halk Eğitim Merkezi’nde yapıldı.

  Devamını oku...
 • Naim Özkazanç Öykü Ve Fıkra Yarışması Ödül Töreni Ve Sergi Açılışı Yapıldı

  Naim ÖZKAZANÇ öykü ve fıkra yarışması ödül töreni ve sergi açılışı 14.09.2016 günü saat 13.00 de Dikyamaç Köyünde yapıldı. Törene Arhavi Kaymakamı Şeref AYDIN, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun HEKİMOĞLU, Arhavi Emniyet müdürü Ömer Faruk Gezgin, Arhavi Garnizon Komutanı Bayram Demirbaş, İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cavit KERASTACI, Dikyamaç Köyü Kalkındırma, Eğitim, Kültür, Sanat ve Müze Geliştirme Derneği Başkanı Prof.Dr.Maksut COŞKUN, eski dönem Samsun Milletvekili Mehmet ÇAKAR, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, basın mensupları ve Arhavi’liler katıldı.

  Devamını oku...

"Sevginiz ile geldiniz"

Mençuna Şelalesi ile Çifte Köprü'ye gelecek olanlar Arhavi’den 14 kilometre, Çifte Köprü’den ise 5 kilometre uzaklıkta ve Dikyamaç Köyü merkzinde bulunan Dikyamaç Köyü (Kamparna) Yaşam Tarzı Müzesi’ni de ziyaret edebilirler.

iletişim